Organizator:

Podsumowanie edycji 2023

Podziel się

Targi STONE, które odbyły się 22–24 listopada 2023 zgromadziły 120 wystawców z Polski, Chin, Francji, Indii, Litwy, Niemiec, Portugalii, RPA, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Blisko 2,5 tysiąca profesjonalistów z branży, a do tego pierwsza edycja Kongresu Branży Kamieniarskiej, łączącego projekty architektów i potrzeby deweloperów a także promocja zawodu kamieniarza. Tegoroczna edycja targów STONE wskazała najważniejsze kierunki rozwoju branży i stanowiła zapowiedź kierunków dla kolejnych edycji.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tym roku aż 6 wystawców, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy wyjechało z Poznania ze statuetkami Acanthus Aureus. W gronie laureatów znalazły się firmy: Global Stone, Granit- Color, Hallindens Granit, Hm Granitos, Spatium Petra, Strassacker, Technistone.

22 listopada 2023 roku odbyła się pierwsza edycja Kongresu Branży Kamieniarskiej, organizowanej we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Producentów Wyrobów z Kamienia oraz Polskim Związkiem Kamieniarstwa.

Kongres skierowany został do profesjonalistów z branży kamieniarskiej oraz branż z nim związanych, m.in. architekturą, budownictwem, renowacją czy konserwacją. Tematyka całego Kongresu skoncentrowała się na zagadnieniu kamienia - od geologii, obróbki, zastosowania, aż po jego znaczenie w architekturze. 

Głównym celem Kongresu była duskusja o najważniejszych trendach i wyzwaniach z jakimi mierzy się branża kamieniarska. Uczestnicy mieli okazję do bezpośredniego udziału w panelach dyskusyjnych, wykładach i warsztatach poświęconym takim zagadnieniom jak: 

- skały krystaliczne jako materiał budowlany; 
- skamieniałe życie w wapiennych płytach; 
- kamień w architekturze Poznania;
- architektura, kamień, muzyka;
- technologie renowacji i konserwacji kamienia w architekturze

Udział w Kongresie był doskonałą okazją do dyskusji, wymiany wiedzy z innymi specjalistami z branży oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych. 

fot. Fotobueno

fot. Fotobueno

fot. Fotobueno

fot. Fotobueno

fot. Fotobueno

 

Istotnym zagadnieniem, które zostało omówione podczas Targów Stone, było bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach kamieniarskich. W ramach drugiego dnia targów, po raz pierwszy, odbył się panel poświęcony tematyce BHP w branży kamieniarskiej. Partnerami tego wydarzenia była firma OXYLINE SP. Z O.O., która przedstawiła rozwiązania z zakresu oddechu, kwestie półmasek wielokrotnego użytku z filtrami przeciwpyłowymi, rodzaje i różnice filtrów przeciwpyłowych oraz system z wymuszonym obiegiem powietrza oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy prowadzący kampanię społeczną pod hasłem "Chroń siebie i innych – Noś półmaskę", której celem jest popularyzacja i rozpowszechnianie wiedzy na temat ochrony dróg oddechowych przy użyciu półmasek filtrujących.

Odwiedzający mieli okazję posłuchać także o przyszłości kamieniarstwa w kontekście mediów społecznościowych, dzięki prezentacji Tomasz Kos z #marmorstone, która była kontynuacją ubiegłorocznego wystąpienia.

Jednym z kluczowych punktów targów Stone był, zorganizowany we współpracy z Polskim Związkiem Kamieniarstwa, obszar promocji zawodu kamieniarza i dbania o jego rozwój. W warsztatach z ręcznej obróbki kamienia, prowadzonych przez profesjonalistów z branży, uczniowie szkół zawodowych otrzymali okazję do eksperymentowania z wapieniem pińczowskim.

W ubiegłorocznej edycji nie zabrakło także elementu sztuki - Lubosz Karwat prowadzący od ponad 15 lat Pracownię Rzemiosł Artystycznych, nie tylko zaprezentował wybrane mozaiki ze swojej najnowszej kolekcji, ale również przeprowadził warsztaty, dla uczniów szkół zawodowych, z układania i konserwacji mozaiki.

ZOBACZ - > ZDJĘCIA Z TARGÓW STONE 2023

Jaka będzie edycja 2024? Najnowsze trendy w branży kamieniarskiej,  innowacyjne rozwiązania i inspiracje w obróbce i zastosowaniu kamienia w architekturze i designie. Konserwacja i renowacja kamienia - znaczenie tych zagadnień dla branży kamieniarskiej, zwracających uwagę na istotę wiedzy i nowoczesnych podejść w tych dziedzinach.

Reprezentacja wystawców z Turcji na targach Stone w Poznaniu. Nawiązana współpraca Grupy MTP z IZFAS, tureckim organizatorem jednych z największych targów kamieniarskich na świecie – Marble Izmir Fair.

 

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną tworzyć, budować dostrzegać i szukać… siły, trwałości i piękna w kamieniu!

Targi Branży kamieniarskiej STONE:  20-22 listopada 2024 roku w Poznaniu.

 fot. Zespół targów STONE 2023 / Grupa MTP