Organizator: Grupa MTP

Edycja 2018

Podziel się

STONE 2018: meeting of the stone, architectural and glass industries

W sobotę, 17 listopada zakończyło się najważniejsze wydarzenia branży kamieniarskiej i szklarskiej obejmujące Targi Branży Kamieniarskiej STONE i Targi Branży Szklarskiej GLASS. Blok targów objął cztery pawilony targowe i wzięło w nim udział ponad 220 wystawców, a liczba profesjonalistów, którzy odwiedzili ekspozycję, przekroczyła pięć tysięcy.

Najnowsze technologie i solidne technologie

Tegoroczna ekspozycja Targów Branży Kamieniarskiej STONE objęła swoim zasięgiem cztery pawilony targowe, w których wystawcy prezentowali inspirujące ekspozycje kamienia naturalnego, specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki kamienia, a także chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni. Równolegle odbywały się Targi Branży Szklarskiej GLASS prezentujące elementy szklane, doskonale komponujące się z projektami w kamieniu. Zwiedzając ekspozycję, można było obejrzeć całe linie maszyn do obróbki kamienia oraz narzędzia tnące, co umożliwiało profesjonalistom ocenienie ich potencjału i możliwości wykorzystania w reprezentowanych przez nich przedsiębiorstwach.

Tradycyjnie targi były miejscem wielu nowości technologicznych: nowoczesnych maszyn i urządzeń do obróbki kamienia naturalnego. Na targach przyznano również prestiżowe wyróżnienia: Złoty Medal i Acanthus Aureus. Wśród produktów wyróżnionych Złotym Medalem znalazły się: ATMS Ploter Laserowy CO2 PRO710 (producent: ATMSolutions sp. z o.o.), 5-osiowa piła Donatoni JET 625 CNC (producent: Donatoni Macchine SRL, Sant’Ambrogio di Valpolicella; firma zgłaszająca: MEKANIKA sp. z o.o.), pierwszy na świecie wysokowydajny, osobisty waterjet protoMAX (producent: Corporation, Kent, USA; firma zgłaszająca: JET SYSTEM sp. z o.o., sp. k.) oraz galanteria nagrobkowa ze stali nierdzewnej (producent: ADJATECH sp. z o.o., sp. k.). Z kolei nagrody Acanthus Aureus przyznawane wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy otrzymały następujące przedsiębiorstwa: JET SYSTEM sp. z o.o., sp. k, SYNTETYK s.c. Małgorzata Nowicka, Zdzisław Nowicki, GRANUMLUS LDA, H.M TARN GRANIT Hanna Mickiewicz, INTERSTONE Sp. z o.o., Hallindens Granit AB i TIERA STONES sp. z o.o., sp. k.

Platforma Arena STONE

Targom towarzyszyły wydarzenia opracowane z myślą o profesjonalistach branży kamieniarskiej i architektonicznej, mające na celu umożliwienie ich przedstawicielom nawiązania bliższych relacji biznesowych. Jednym z takich kluczowych wydarzeń była Arena STONE.

Arena STONE to platforma skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych. Przy okazji tegorocznej edycji targów STONE odbyła się po raz pierwszy, jednak docelowo ma stać się integralną częścią targów, merytoryczną, inspirującą, pokazującą innowacyjne rozwiązania z użyciem kamienia i szkła. Na jej program złożyły się prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na całym świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny. Wśród prelegentów należy wymienić wybitnego włoskiego prelegenta, Raffaello Galiotto, który przedstawił prezentację „MARMO 4.0. Eksperymenty w kamieniu naturalnym”, uznanego na całym świecie twórcę mozaik, Giulio Menossiego, redaktora naczelnego niemieckiego portalu branżowego www.stone-ideas.com, Petera Beckera oraz polskiego artystę tworzącego mozaiki, Lubosza Karwata. Wszystkie prezentacje cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, co potwierdza, że wydarzenia adresowane do branży kamieniarskiej i architektonicznej są niezwykle potrzebne na rynku i interesujące dla profesjonalistów z obu dziedzin.

Piękno zaklęte w kamieniu

O tym, że kamień ma zastosowanie nie tylko w produktach użytkowych, ale również jest bazą dla wielu znaczących projektów architektonicznych i artystycznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowodem na to, że kamień może być najlepszym nośnikiem ważnych idei, były chociażby Pokazy Mistrzów Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia, jakie odbywały się w trakcie targów. W ich rezultacie powstał monument upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ponadto, zwiedzający mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”.

W tym samym czasie odbyły się komplementarne wydarzenia: Targi Funeralne MEMENTO Poznań im. Wojciecha Krawczyka i wspomniane już Targi Branży Szklarskiej GLASS. Znana jest już data kolejnej edycji targów – przypadnie ona w dniach 20-23 listopada 2019 roku. W imieniu organizatorów już teraz serdecznie zapraszamy.