Organizator:

Branżowe Centrum Spotkań – podsumowanie targów STONE 2022

Podziel się

Po 2 latach przerwy Targi branży kamieniarskiej STONE powróciły ponownie do kalendarza wydarzeń Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trzy targowe dni były czasem biznesowych spotkań, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania współpracy, ale i rozmów o wyzwaniach dla branży kamieniarskiej.

Od 23 do 25 listopada, swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 100 wystawców z Polski, Belgii, Brazylii, Chin, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Niemiec, Portugali, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch, a liczba profesjonalistów, którzy odwiedzili ekspozycję, przekroczyła ponad 2 tysiące.

 

Poprzez udział w targach Stone wystawcy nawiązywali nowe kontakty biznesowe, zyskali cenne doświadczenia oraz mogli poszerzyć wiedzę z zakresu rozwoju branży.

 

* * * * *

STONE to tradycyjne miejsce prezentacji rynkowych premier, przygotowanych przez producentów specjalnie na targi. Wystawcy prezentowali inspirujące ekspozycje kamienia naturalnego, maszyny i urządzenia do cięcia i obróbki kamienia, specjalistyczny sprzęt do transportu, a także narzędzia i materiały ścierne. Ponadto 3 wystawcom targów STONE, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy, przyznano nagrodę Acanthus Aureus. Wśród wyróżnionych firm statuetkę odebrali przedstawiciele firm: CERAMIKA PARADYŻ, GRANIT – COLOR oraz HM GRANITOS POLSKA.

 

 

 * * * * *

 

PIĘKNO zaklęte w kamieniu

O tym, że kamień ma zastosowanie nie tylko w produktach użytkowych, ale również jest bazą dla wielu znaczących projektów architektonicznych i artystycznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowodem na to, że kamień może być najlepszym nośnikiem ważnych idei, była chociażby strefa interaktywnych pokazów w ręcznej obróbce kamienia. Po raz pierwszy na targach Stone zorganizowano drużynowy TURNIEJ REGIONÓW. W potyczkach na fachowe umiejętności udział wzięli reprezentanci trzech regionów Polski: DOLNOŚLĄSKI, CENTRALNY, ŚWIĘTKOKRZYSKI, którzy zmagali się w pracy z polskim wapieniem i piaskowcem, czego w rezultacie powstał wspólny projekt użyteczności publicznej - ławka. Dla organizatorów targów STONE każda z drużyn zwyciężyła. Na szczególne uznania zasługują przedstawiciele Regonu Świętokrzyskiego, w składzie Pan Artur Janaszek oraz Pan Grzegorz Kwapisiewicz, których praca została oceniona najwyżej.

 

Ponadto, zwiedzający mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „RDZEŃ”.

W specjalnej strefie pokazowo-warsztatowej STONEWORKING, każdy fachowiec z branży kamieniarskiej miał możliwość własnoręcznego wypróbowania i sprawdzenia zalet innowacyjnego sprzętu narzędzi i materiałów w warunkach „roboczych”, a także zasięgnięcia dodatkowych, cennych informacji bezpośrednio od ich producentów.
W tym roku nie zabrakło również Pracowni Rzemiosł Artystycznych LUBOSZA KARWATA, który od ponad 15 lat prowadzi pracownię mozaikuję. Na targach Stone nie tylko zaprezentował wybrane mozaiki ze swojej najnowszej kolekcji ale również przeprowadził warsztaty z układania mozaiki tworząc wspólnie z uczestnikami „IGLICĘ” – symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Całość targów STONE dopełniła wyjątkowa ekspozycja kamienia naturalnego GRUPY EGA – Partnera targów STONE, który nieustannie poszukuje i wprowadza do swojej oferty nowe i często wyjątkowe materiały naturalne. Zaprezentowana gama różnych obróbek powierzchni zachwyciła zwiedzających swoją wyjątkowością i niepowtarzalnością, nawet w swojej najprostszej formie.

 

  * * * * *

 

STONE MERYTORYCZNIE. Konferencje, prezentacje, konsultacje

Scena w pawilonie 7A oraz wydarzenia w salach konferencyjnych wypełniły się prelekcjami i debatami. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu niezwykle istotna jest aktualna wiedza z zakresu zastosowania kamienia w architekturze, jego specyfikacji technicznych, zastosowań badań petrograficznych jako narzędzie wspierające współczesne budownictwo i architekturę oraz rozwiązania konstrukcyjne elewacji granitowych. Temat ten został podjęty w ramach „DEBATY O KAMIENIU”. Partnerzy DEBATY, Polski Związek Kamieniarski, zaprosili do udziału w wydarzeniu specjalistów z Instytutu Łukasiewicza – IMBiGS. Kolejne konferencyjne zagadnienia związane z nauką to „Kamień, materia, idea” – wykład poprowadzony przez dr Marcina Nosko (Akademia Sztuk Pięknych, Kraków) oraz „Kamień Naturalny, Geologia, Górnictwo, Budownictwo”, które z kolei zaprezentowane i omówione zostały przez prelegentów zaproszonych z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów z Kamienia. Szczególne miejsce w programie STONE poświęcono tematyce kamieniarstwa w mediach społecznościowych („Kamieniarstwo w 21 wieku w perspektywie social media”), które coraz częściej stanowią platformę komunikacji w branży kamieniarskiej. Jak bardzo są ważne zaprezentował nam Pan Tomasz Kos (Marmor Stone), który od blisko 10 lat prowadzi kampanie w social mediach. To tylko przykładowe wydarzenia z niezwykle bogatego programu targów STONE 2022.

 

* * * * *

 

Już teraz serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Targów Branży kamieniarskiej STONE, które odbędą się jesienią 2023r. w Poznaniu.