Podsumowanie targów STONE 2024
Za nami kolejne wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz branży kamieniarskiej w Polsce – targi STONE 2024. W dniach 20-22 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadzili się profesjonaliści z całej Polski, by uczestniczyć w najważniejszym wydarzeniu tego sektora. Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do świętowania dotychczasowych sukcesów w branży, ale przede wszystkim przestrzenią wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacyjnych pomysłów, które kształtują przyszłość rynku kamieniarskiego. Poza strefą wystawców, integralną część wydarzenia stanowiły wykłady, warsztaty oraz szkolenia poprowadzone przez ekspertów.
Targi STONE 2024 to wydarzenie o charakterze biznesowym, które stało się najważniejszym punktem spotkań środowiska kamieniarskiego w Polsce. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 2000 osób z branży. Uczestnicy mieli niepowtarzalną szansę, by nawiązać nowe kontakty biznesowe, zawierać kluczowe transakcje oraz rozwijać swoją wiedzę dzięki merytorycznym prelekcjom, szkoleniom i panelom dyskusyjnym prowadzonym przez czołowych ekspertów. Ważną częścią wydarzenia była również strefa wystawiennicza, która zgromadziła blisko 100 wystawców. Swoją ofertę zaprezentowały firmy - dystrybutorzy i producenci narzędzi, maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki kamienia, chemii kamieniarskiej, półproduktów
i kamieni naturalnych. Wśród wystawców były obecne również Polski Związek Kamieniarstwa i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Kamienia czy wydawnictwa branżowe z Polski i zagranicy, które objęły Patronatem Targi STONE.
Edukacja i praktyka na najwyższym poziomie
„Organizatorzy targów STONE wiedzą, że prezentacja produktowa wystawców oraz spotkania na żywo są tak samo ważne jak edukacja ukierunkowana na rozwój, dlatego nieustannie współpracują z ekspertami branży kamieniarskiej. Dzięki tej współpracy targi STONE ponownie przygotowały intensywny program edukacyjno-biznesowy.” Wiodącym punktem tegorocznych targów była II edycja Kongresu Branży Kamieniarskiej, której motywem przewodnim była „Renowacja poznańskiego Starego Rynku”. W ramach trzech paneli tematycznych zaproszeni eksperci szczegółowo omówili proces realizacji wielkich inwestycji – od fazy projektu po wykonanie. Prelekcje i dyskusje poruszały także tematy nowoczesnych technologii renowacyjnych oraz wyzwań w doborze materiałów kamieniarskich.
Wśród prelegentów znaleźli się:
- Jacek Maleszka, Zastępca Dyrektora Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu
- Alfred Marian Sroka, Wiceprezes Zarządu OSPWzK, Rzeczoznawca SITPMB i NOT, Biegły Sądowy
- Włodzimierz Ratajczak, właściciel WRIMAR Sp. z o.o.
- Lucyna Wojdyła, Konserwator zabytków
- Ewa Kaczmarska-Nagórska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków
Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać sesji specjalnej prowadzonej przez Roberta Koprowicza z firmy Hufgard Optolith Bauprodukte Polska, która dotyczyła nowoczesnych środków do konserwacji i renowacji kamienia.
Doskonałym dopełnieniem programu był panel dyskusyjny, który stworzył przestrzeń do wymiany poglądów
i doświadczeń między uczestnikami targów. Zaproszeni goście debatowali nad wyzwaniami, z którymi mierzy się branża w kontekście prac renowacyjnych.
Patronat nad Kongresem Branży Kamieniarskiej, prezentacjami i szkoleniami wykonawców na przykładzie Starego Rynku w Poznaniu, objęło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Kamienia
a głównym Partnerem była firma WRIMAR Sp. z o.o.
Przez pierwsze dwa dni targów, na scenie głównej odbyły się wykłady, które nie tylko inspirowały, ale także dostarczały praktycznej wiedzy - prof. dr hab. Andrzej Solecki poruszył temat „Za co powinniśmy cenić wapienie?”, przedstawiając wnikliwą analizę ich wartości w różnych zastosowaniach. Anil Taneja, dyrektor Natural Stone Industry Magazine LITOSonline.com, opowiedział o „The future of Natural Stone in a world of artificial materials”, zwracając uwagę na globalne wyzwania i szanse dla branży kamienia naturalnego. Alfred Marian Sroka, wiceprezes OSPWzK, omówił "Pułapki w doborze kamienia w projektach architektonicznych", dzieląc się praktycznymi wskazówkami dla projektantów i wykonawców. Jakub Podliński z firmy Klink zaprezentował dynamiczne wystąpienie pt. "Kamień naturalny – uniwersalny materiał w budownictwie i aranżacji wnętrz", pokazując różnorodne zastosowania kamienia w nowoczesnym designie. Anna Januszewska z Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawiła temat „Od skały do dzieła. Wsparcie geologiczne dla bezpiecznego biznesu”. Omówione zostało wsparcie analityczno-laboratoryjne i mineralogiczno-petrologiczne próbek skał, współpraca na rynkach surowcowych, zwłaszcza w Ukrainie, proces inwestycyjny w krajowych złóż surowców oraz wsparcie w akwizycji aktywów geologiczno-górniczych za granicą.
Nie zabrakło również miejsca na edukację praktyczną – firma OXYLINE Sp. z o.o. oraz Productos Climax, S.A przeprowadziły prezentację i szkolenie na temat bezpiecznej pracy z wykorzystaniem ochrony dróg oddechowych, dostarczając uczestnikom wiedzy kluczowej dla zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Ale to nie wszystko - dodatkowym elementem programu merytorycznego targów STONE 2024 było szkolenie organizowane przez firmę GAMARSTONE, z wykorzystania wizualizacji projektów w zakładach kamieniarskich.
Uczestnicy Targów Stone otrzymali także możliwość zdobycia wiedzy na temat praktycznych aspektów prowadzenia działalności przedsiębiorstwa z branży kamieniarskiej oraz sposobów na przystosowanie go do aktualnych wymogów BHP. W kompleksowy sposób zostało także przedstawione zagadnienie związane z audytem celno – statystycznym oraz procedurą wydawania dla przedsiębiorców decyzji Wiążących Informacji Taryfowych.
W ramach strefy edukacyjnej w Pawilonie 8 przez wszystkie trzy dni targów działała STREFA PORAD RZECZOZNAWCÓW, zorganizowana przez OSPWzK. Eksperci przez cały dzień udzielali bezpłatnych konsultacji, odpowiadając na pytania uczestników i dzieląc się swoją wiedzą.
Wśród dodatkowych atrakcji nie sposób pominąć emocjonującego, zorganizowanego przez firmę ABRA Tomasz Czekaj, Konkursu "Mistrz piaskowania", który w tym roku powrócił na targi STONE.
Prestiżowe wyróżnienia
Pierwszego dnia tegorocznej edycji targów ogłoszono również wyniki prestiżowego konkursu Acanthus Aureus.
Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych firm:
- ERNST STRASSACKER GmbH & Co. KG
- MAGMAR Polska Sp. z o.o.
- ADJATECH Metalworking Sp. z o.o.
- DG PIETRA POLSKA Sp. z o.o.
Nie tylko biznes i nauka
Udział w targach STONE, to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy i budowania relacji biznesowych, ale także doskonały moment na odpoczynek i integrację w wyjątkowej atmosferze. Po intensywnym pierwszym dniu wypełnionym szkoleniami, panelami i spotkaniami, uczestnicy mogli trochę rozerwać się podczas wieczoru branżowego przygotowanego pod hasłem "Pyra z gzikiem i nie tylko... Smaki warte Poznania". Z pełnym talerzem wielkopolskich specjałów, spotkaliśmy się ponownie w nieco bardziej luźnej atmosferze, aby cieszyć się dobrym towarzystwem, wzmacniać branżowe więzi i budować nowe kontakty w mniej formalny sposób. Nie zabrakło inspirujących rozmów, muzyki i smaków, które doskonale dopełniły ten wyjątkowy wieczór.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym wystawcom za Wasz aktywny udział w wydarzeniu. Zaangażowanie, profesjonalizm i pasja z jaką prezentowaliście swoje produkty, najnowsze rozwiązania
i technologie, stanowiły fundament tegorocznej edycji targów. Dzięki Wam, uczestnicy mieli szansę zapoznać się z ofertami i usługami, które idealnie odpowiadały na potrzeby branży kamieniarskiej.
Dziękujemy:
- Patronom Branżowym - Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Producentów Wyrobów z Kamienia oraz Polskiemu Związkowi Kamieniarstwa, za zaangażowanie i wkład we współtworzeniu wydarzeń towarzyszącym ekspozycji wystawców oraz promocję targów w branży.
- Partnerom i Sponsorom – firmom: Hifgard Optolith Bauprodukte Polska Sp. z o.o., Marmur Płytki – Jacek Łata, Oxyline Sp. z o.o., U.H. „SOSNOWICA” S.C. J. Wiąckiewicz, G. Rębosz, Productos Climax S.A, Quadra Granit, Zephyr, za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, przygotowanie materiałów oraz za wspaniałe nagrody dla uczestników.
- Firmie WRIMAR Sp. z o.o. za organizację Warsztatów Konserwatorskich.
- Firmie ABRA za konkurs „Mistrz Piaskowania”.
- Partnerom Medialnym - Nowy Kamieniarz, Kurier Kamieniarski, Marmomacchine Magazine, LITOS oraz STONE PANORAMA za wsparcie przy promocji targów, wystawców oraz programu wydarzeń.
Podsumowanie i przyszłość
Zakończona edycja targów STONE 2024, po raz kolejny udowodniła, że to wydarzenie jest kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla branży kamieniarskiej w Polsce. Profesjonaliści z całego kraju mieli możliwość wzięcia udziału w bezpośrednich spotkaniach, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych,
a także testowania najnowszych rozwiązań oferowanych przez liderów rynku.